-
20 aug 12
-
0 Hozzászólás
2010 nyarán is kifejtették véleményüket a bőrgyógyászok a D-vitamin és a napsugárzás összefüggéseiről.
- április és október között amennyi napsütés éri bőrünket a ruhánkon keresztül (pl. munkába menet és vissza) az már elég a D-vitamin szintéziséhez. Ez idő feletti napozás már káros mellékhatásokat indíthat el.
- kora tavasszal és télen szükséges a D-vitamin pótlás, amely történhet tabletta formájában, illetve a D-vitaminban gazdag táplálkozás előtérbe helyezésével (pl.halak).
- D-vitamin pótlás céljából sem a téli, sem a nyári szoláriumozást nem ajánlják, hisz léteznek más biztonságos megoldások is.
- a fényvédő krémek nem befolyásolják a nyári hónapokban a D-vitamin szintézist, tehát tűző napon igenis használjuk azokat (tartalmazzanak UV-A és UV-B elleni védelmet, valamint fizikai komponenseket és megfelelő mennyiségben és gyakorisággal kenjük magunkra).
- javasolják a 18 éven aluliak körében a szoláriumozás korlátozását
További elhangzó érdekességek:
1. A napsugárzás UV-B alkotórésze gyengíti a bőr immunvédekezését. Ez ki is használják a bőrgyógyászok számos betegség kezelése kapcsán. Pl. a pikkelysömörnél.
Ez az immunvédekezés csökkenés csak ott érvényesül, ahol a sugarak érik a bőrt, ami a (T) sejtes immunitást érinti és paradox módon ez a természetes immunitást erősíti.
Ezért nem alakul ki bakteriális vagy gombás fertőzés és ezért is lesz szebb a pattanásos bő a napsugárzás hatására.
2. Alapesetben a D-vitamin 90%-a a bőrben képződik a napsugárzás hatására, de egy szinten állandósul. Azaz hiába napozunk sokat, attól nem lesz több D-vitaminunk, viszont a napsugárzás káros hatásai jobban érvényesülnek.
3. Kutatási eredmények alapján a D-vitamin nem vesz részt a daganatok kialakulásának megelőzésében, csak a már kialakult daganat leküzdésében.