Halálos halétek
-
03 szept 12
-
0 Hozzászólás
A halétkekről rengeteg pozitív élettani hatást sikerült tudományosan bizonyítani, így joggal nevezhetjük az egyik legegészségesebb ételünknek. DE(!) nem mindegy, hogy melyik fajtáját válasszuk. Igen rosszul is járhatunk.
A gömbhal más néven fugu, halálos veszélyt jelent az ember számára. A hal bőre és belsőségei tetrodotoxint (TTX) tartalmaznak, amely a ciánkálinál százszorta mérgezőbb. Egy gombostűfejnyi mennyiség megölhet egy embert. Hányással, hasmenéssel, zsibbadással, bénulással majd légzési elégtelenséggel jár. Ellenméreg nem ismeretes.
Japánban a fugu iránti kereslet mindezek ellenére meghaladja a kínálatot, ezért mesterségesen is tenyésztik őket (nagyságuk kisebb a természetes fajtákhoz képest).
Üzenet: a Japán császári család asztalára soha semmilyen körülmények között nem kerül gömbhal az asztalra.
A nagyfokú veszély fennállása miatt a fugu elkészítése nagy felelősséggel jár és engedélyköteles. A feldolgozás minden lépése aprólékosan ki van dolgozva, szabályokhoz kötött. Feldolgozás során eltávolítják a legmérgezőbb részeket, azaz a bőrt, májat és az ivarszerveket. Ezeket a halált okozó részeket kartondobozokba csomagolják és egy erre szakosodott cég elszállítja, majd trágyát készít belőlük.
Üzenet: Fugu-szakácsjelöltek kb. 35%-ának sikerül megszereznie ezt a képesítés.
Japán a nagy mesterek hazája. Ez a gasztronómia területén is megmutatkozik. Az országban él hét, igen, csak hét olyan mester, mely ismeri azt az ősi, 200 éves eljárást, amellyel a gömbhal ivarszervei ehetővé tehetőek. Ez a művelet is szintén szigorú szabályokkal spékelt.
Nagyvonalakban annyit lehet tudni róla, hogy 2 évig sós vízben erjesztik, illetve az utolsó évben rizshéjban tartják. Végül lassú tűzön, alacsony hőmérsékleten sütik.
Mintavétel után egereken tesztelik, hogy áruba bocsájtható-e már.
Ezt a fehérjében gazdag halfélét rizzsel eszik (míly meglepő).
Ahogy egy japán mondás is tartja: semmi ehető nem vész kárba…
És ezt komolyan is gondolják…