-
21 szept 12
-
0 Hozzászólás
A leggyakoribb panaszok egyike a fejfájás. Sajnos, vannak, akiknél egyes ételek fokozzák a fájás erősségét, mint a vörösbor, csokoládé és a sajt.
Elsősorban a migrénes rohamokat hozták összefüggésbe az aminokkal, amik természetes élelmiszeralkotók. Nitrogén tartalmúak és növényekben, állatokban egyaránt előfordulnak, miközben hozzájárulnak az élelmiszerek jellegzetes ízének, aromájának kialakításához.
Az aminok közül a tiramint, feniletilamin és a hisztamint tartják a kellemetlen fokozódás okának.
Valószínűsíthetően a migrénben szenvedők szervezetének egy része nem tudja elég gyorsan metabolizálni az aminokat, amik „feldúsúlva” fejfájást idézhetnek elő.
Hogyan jöhettek rá erre a szakemberek?
Évtizedekkel ezelőtt a tuberkolózis és a depresszió kezelésére ún. MAO (monoamin-oxidáz)-gátló gyógyszereket alkalmaztak. A MAO-enzimek a szervezetbe jutó káros aminokat lebontják mielőtt a véráramba jutnak. A MAO-gátló gyógyszerel ezt a méregtelenítést megakadályozták, így a vér amin-szintje megnőtt. Ezeket a gyógyszereket szedők közül többen jelezték, hogy bizonyos ételek evése után súlyos fejfájásuk alakult ki.
Továbbá létezik az ún. hideg okozta fejfájás, ami az arra hajlamosaknál a pl. hideg, jeges ital vagy fagylaltevés után leggyakrabban a homlok közép részén (migréneseknél a fájdalom szokott helyén) 5 percnél rövidebb idejű fejfájást generál.
A koplalást és a helytelen fogyókúrát szintén kísérheti fejfájás az ún. hipoglikémiás fejfájás.
A vércukorszint 2,2 mmol/l alá csökkenésére érzékenyeknél. A feszített munkatempó közepette is érdemes figyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra.
Összefoglalva az élelmiszerek, amik fejfájást okozhatnak:
Aminok, alkohol (elsősorban vörösbor), koffein, egyes adalékanyagok (pl. tartósítószer), sajtok, csokoládé, kávé, kóla, tartósított ételek (savanyúságok, befőttek, pácolt vagy füstölt húsféleségek), zsíros ételek, egyes gyümölcsök (pl. citrusfélék, banán).
Ügyeljetek a megfelelő folyadékfogyasztásra is, mert az is okozhat fejfájást!